para

Nie, to nie był odgłos dmuchnięcie pary. Raczej podobny do takiego, gdy w układzie występuje podciśnienie i nagle się wpuści płyn. Na przykład podobny do odgłosu jakie wydaje odkręcany słoik uprzednio zawekowany. Plus słychać było “bulknięcie” wody która wyrównała ciśnienie.

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że obecny układ jest mocno niebezpieczny. Woda przy podgrzewaniu rozszerza się. Jeśli nie masz zaworu zwrotnego na zasilaniu zimną wodą (lub antyskażeniowego), wówczas escape room Warszawa nagrzana woda może “cofać się” do instalacji zimnej wody. Może dojść do tego, że w kranach zamiast zimnej wody będziesz miał gorącą.
Zapobiec temu możesz montując zawór zwrotny na zasilaniu zimną wodą. Wówczas jednak rozszerzająca się pod wpływem ciepła woda niebezpiecznie będzie zwiększała ciśnienie w zbiorniku. Można to obejść instalując przeponowe naczynie wzbiorcze o odpowiednio dobranej objętości. Jednak nie będzie to nadal zgodne z przepisami i odporne na zagotowanie wody w układzie (w szczególności w przypadku awarii pompy lub/i zakamienienia układu).

Bo w spirali woda zagrzewa się najszybciej ( gotuje się) u dołu spirali , a sama spirala stawia największy opór ciepłej wodzie, która zamiast w górę spirali, wybiera łatwiejszą drogę, tzn.: “zimną” rurką do zbiornika. Gdyby najwyższa temperatura w rurze dymowej była u góry spirali, to zjawisko odwracania kierunku przepływu by nie występowało. Sytuacja ciągle się pogarsza, bo w spirali wytwarza się kamień i rurka się coraz bardziej zatyka. Istotne wpływ odgrywają tu wymiary samej spirali: średnica rurki, średnica spirali i ilość zwojów. Czy może je kolega podać?
Wstawianie zaworu zwrotnego nic tu nie da, a wręcz przeciwnie, pogorszy sytuację. Bo co się stanie, jak spirala zatka się całkowicie? Będzie BUM!
Wg mnie należy spiralę wymienić na nową, może trochę inną, grubszą, a może taka właśnie jest naljepsza .
Ale czujnik temperatury koniecznie założyć na (lub lepiej w) samej spirali, aby wcześniej załączała się pompa, a być może też woda się nie gotowała, bo im wyższa temperatura wody, tym więcej kamienia.
A tak z ciekawości: jaką moc ma kominek i ile drewna połyka na sezon?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie wężownicy do zbiornika hydroforowego oraz montaż otwartego naczynia wzbiorczego. Wówczas system będzie bezpieczny i kamień nie będzie problemem.
Krótko mówiąc sposób podłączenia spirali grzewczej do wlotów w zbiorniku tak jak na schemacie, który podałem jest jedynym prawidłowym i żadna inna kombinacja nie wchodzi w grę ? Chciałbym się upewnić.
Jeszcze jedno pytanie – jak przepłukać spiralę. Po prostu puścić przez nią wodę z sieci ?

Comments are closed.