opłacalne

U mnie nagrzanie 100L zbiornika wody kosztuje około 1zł -piec elektryczny 12KW zbiornik z węzownicą . Biorąc pod uwagę że to najczęściej wystarcza (a jesli nie to zbiornik nagrzewa sie drugi raz -wszystko w taniej taryfie czyli ) . Srednio wychodzi 30-50 zł na miesiąc . Ty chcesz “wywalić” 9 tyś zł w coś co zwróci ci się po 15 latach ? i pytasz czy sie opłaca ?

Jak się siądzie i dobrze pomyśli – to się da to zrobić naprawdę dobrze.
Planuję 180m2 solara cieczowo-powietrznego i magazyn około 6-8 ton wody.
Co do tego czy zbiornik nie za duży – to tylko kwestia odpowiedniego połączenia posiadanych baniaków.
Można grzać i 6 ton jednym m2.
Będzie trwało, ale zawsze można mieć tyle, ile potrzeba a reszta – na skład (do tych 6 ton).
Opłaca czy nie opłaca…
Materiały na solara są tanie.
Jak się go “tymi ręcami” robi to się opłaca.
Jak się za Chininę z montażem płaci – to nie.

nie znam sie na kolektorach  wymiana zapadniętych kanałów kanalizacyjnych  ale chyba nie jest prawdą to co piszesz o kosztach ogrzania pradem

z mojego experymentu wynika ze ogrzanie kazdego litra wody o kazde 10st celc. to okolo 0,6 grosza (przy koszcie 1kwh okolo 50gr)
zakladajac ze masz 100L wody miejskiej 10 st C i podgrzewasz ja do np. 60 st C to podgrzewasz ja o 50 stopni (5*10 st) czyli 0,6 * 5 * 100 = 300groszy czyli 3zł
jesli wiec mowisz ze Ciebie kosztuje to 1 zl to oznacza ze podgrzewasz ja z 10 do zaledwie okolo 27 stopni C ( 0,6 * 1,6 * 100L = 1 zł)
Zaraz oczywiscie pojawią sie osoby krzyczące że to niemożliwe , że im sie zwrocilo po 3 latach itp, itd ze ekologia ze to nie o to chodzi ze maja wodę “za darmo” zapominając ze przecież wydali kupę kasy na to “za darmo”……..
.Moje zdanie jest taki – Nie wydawaj tych pieniedzy bo będa to pieniądze wyrzucone w błoto . Nie ten kraj , nie ten klimat , nie ta cena zestawu .

Comments are closed.