obsługa

Czytam ostatnio dużo o pompach ciepła ale nigdzie nie znalazłam informacji czy można korzystać z wody płynącej – mam stawy, w jednym z nich wypływa źródło woda płynie przez drugi a potem rowem do rzeki. Woda ta nie zamarza ma cały rok temp. ok 11 stopni C. Gdzie mogę szukać odpowiedzi czy mogłabym wykorzystać tę wodę a nie ze studni?  w swoim pałacu pompę ciepła zasilaną ze stawów. Jeżeli masz obiekt zabytkowy, to się opłaca. W nowych domach pompy ciepła to raczej otumanienie przez reklamę i brak zdolności liczenia. Koszty obsługi pompy – co roczne przeglądy , naprawy (im tańsza pompa tym drożej) koszty obsługi kredytu, powoduję, że wydajemy wiecej niż całkowity koszt zużycia energii przez dom, gdybyśmy mieli zwykłe elektryczne ogrzewanie . Nie ma sensu stosować pompy ciepła w domach zużywających poniżej 120kWh/m2 rocznie. Nie ma sensu też dziś budować gorsze domy.

Moze to nie bedzie “profesjonalna” odpowiedz, ale mozesz wykorzystac wode ze zbiornika. Pewnie musisz dostac zgode z jakiegos urzedu Możesz się pocieszać. Wolę izolować niż pompować! Tak jak wolę policzyć niż ulegać reklamie. Po co te wycieczki osobite, to, ze wolisz pompę niż izolację , to klimatyzacja Warszawa przecież nic złego. Nawet producenci i sprzedawcy pomp podają, że to chybiona inwestycja do domów izolowanych.
Glownym problemem studni jest to, ze baaardzo duzo wody jest potrzebne do PC. Jesli zbiernik otwarty jest w poblizu to moze to byc bardzo tanie rozwiazanie i skuteczne My mamy pc, jedną z tańszych na rynku, ale jakoś nie odczuliśmy tych wszystkich niedogodności, o których napisałeś. Nadal uważamy, że wybór takiego sposobu ogrzewania domu był jedną z naszych najlepszych decyzji. No ale pewnie nadal jesteśmy otumanieni przez reklamy (codziennie kilkanaście razy w TV widzimy takowe…) i nie umiemy liczyć…

Gdzie wyczytałeś, do kogo sa kierowane pytania założyciela wątku ? Bardziej chyba do znawców tematyki pomp ciepła niż do ich użytkowników.

Jeżeli w tych stawach jest woda o odpowiedniej jakości, oraz wydajność źródła jest wystarczająca do działania PC, to można taką PC zastosować. Warunkiem jest stosowanie specjalnego wymiennika ciepła (do brudnej wody).

Przy bardzo dobrym ociepleniu, okiennicach na oknach, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i GWC uzyskanie takiego wyniku jest już zależne tylko od … przyzwyczajeń użytkowników.
U mnie co prawda poza sezonem grzewczym wychodzi dzienne zużycie energii elektrycznej 14,5 kWh (co rocznie daje 5292,5 kWh), ale zużywam sporo ciepłej wody (podgrzewacz przepływowy), lodówka nadaje się już do wymiany (jest pełnoletnia ), wiele godzin w ciągu dnia pracuje komputer, itp. No i z domu korzystają 4 osoby.

Jeżeli już autor wątku sprawdzi, czy takie rozwiązanie jest technicznie możliwe do realizacji, warto by się zastanowić, czy jest uzasadnione ekonomicznie
Musisz “pogadac” z jakas firma, ktora moglaby Ci PC instalowac i powinni odpowiedzic czy a sie z tej wody skorzystac czy nie i czy owy strumyk ma wystarczajace mozliwosci zeby pokryc zapotrzebowanie na wode

Comments are closed.