gra

Nie dawało mi to spokoju, wiedziałem, że cos pomieszałem. Wróciwszy do domu z urlopu, zerknąłem na biblioteczkę i… bingo, znaczy się, pomieszałem.na książce JKM uczyłem sie grać w brydża. Uważam nadal, że jest to jedna z najlepszych książek do nauki… no, jeszcze ksiązka pana Jeske jest ciekawa i warta polecenia dla początkujących (dwu-tomowa).Jeśli czarne postępują rozsądnie i nie oddają piona za darmo do bicia skoczkowi to białe wykonują H a3-c1 a następnie H c1-c6 mat. Co do JKM – napisał w latach 70-80 doskonałą książkę o brydżu. Zapewne nie każdy o tym imprezy firmowe warszawawie.

Piąty (jeden Omnibus był zimowy) „Omnibus wakacyjny” jest dla mnie zagadką. Jak Pan, Panie Marku, i Pana współpracownicy znaleźliście czas i świetne pomysły, aby mogło powstać tak niezwykłe dzieło?
Gratuluję dobrej roboty.
PS Czworaczki (str.12) diagram 1-5

Konik trojański (str.48) ma dwa rozwiązania, a różnią się one rozmieszczeniem cyfr: 1, 4, 9. imprezy firmowe warszawa
„Omnibus wakacyjny” tak mnie zauroczył, że na razie bardziej go oglądam niż szukam odpowiedzi na zawarte tam zadania. A jak już zaczynam szukać rozwiązań, to robię to z umiarem, aby starczyło rozwiązywania na jak najdłużej.
Mówiąc o współpracownikach trochę się zagalopowałem. Miałem na myśli np. drukarzy, którzy postarali się o to, aby nie zepsuć Pana , Panie Marku, dobrej roboty.
Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.
No, nareszcie, są jakieś niedoróbki merytoryczne – małe bo małe, ale jednak. Wiedziałem, że mogę na Pana liczyć  Ja się bardzo chętnie skuszę. Ale pierwsza próba okazała się na tyle satysfakcjonującą, że nie zamierzam podejmować dalszych prób :)

12×16×16×20 = 61440

Ja też przyłączam się do gratulacji z powodu kolejnego numeru Omnibusa. Jak też udziału w tym nowym dodatku do Wyborczej, co ktoś wspominał we wpisie do poprzedniego zadania. Co do Omnibusa, to już wcześniej zauważyłem, że w Pana ujęciu „największe państwo”, bądź jakaś inna kraina czy jednostka terytorialna, to coś o największej powierzchni. Ja pamiętam ze szkoły. że skłanialiśmy się do poglądu, iż co najmniej równoprawnie chodzić może, zwłaszcza w przypadku państw, a nie np. wysp, o liczbę mieszkańców. I dlatego np. w pytaniu o największe państwo w Europie nieposiadające dostępu do morza ktoś mógłby odpowiedzieć B jak Białoruś, no ale pod względem liczby mieszkańców to jest C jak Czechy, ok. miliona więcej (a W jak Węgry około pół miliona). To znaczy ja już wiem, co Pan ma na myśli, ale ktoś mniej doświadczony w Pana zagadkach może mieć wątpliwości, dlatego może by dodawać „pod względem powierzchi”, albo czasem użyć słowa np. „najrozleglejszy”… Najlepszy przykład, gdy mówi się o „największych państwach UE”, to Polskę wskazuje się na 6. miejscu, i nikt nie zaprząta sobie głowy np. Szwecją czy Finlandią.
Jeśli chodzi o dodatek do GW, to podobało mi się zadanie o układaniu kwadratu z kropek, których pewna liczba (np. 2) miała leżeć w danej figurze geometrycznej, np. w trójkącie (niestety nie mam w tej chwili tego przed sobą). Oczywiście tak prosto się nie udaje, więc wymyśliłem, że kwadraty to będą również te ustawione w „karo”. Co też nie bardzo wychodziło, no ale uznałem, że podchwytliwość może być w tym, że tam jest też drugi trójkąt, taki mniejszy, powstały w wyniku chyba odcięcia bokiem trójkąta kawałka kwadratu, i to mi wyszło: jedna kropka w tym dużym trójkącie, a druga w tym mniejszym. Zadowolony zaglądam do odpowiedzi… po czym okazuje się, że rozwiązanie jest jeszcze inne i kwadrat jeszcze bardziej wyrafinowany, lub jak kto woli „kopnięty” :) a trójkąt po prostu ten jeden i nie ma co mnożyć bytów ponad potrzebę. Jak to czasami czytelnik jednak nie nadąża za intencjami autora. Co do zadania z szachownicami, to nie wiem, może w weekend, ale chyba jest trudne w sensie dużej liczby przypadków do rozpatrzenia.

To, że Omnibusa przyjemniej się przegląda niż rozwiązuje

Comments are closed.